Product Details:
| Capacity | 240 L |
| Motor/Engine Power | 1.5HP |
| Power Source | Electric |
| Mobility | Four Wheels |
| Charging Capacity | 100 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Automatic Grade | Manual, Semi-Automatic |
| Power(HP) | 2 HP |
| Usage/Application | Construction |
| Mixing Capacity | Half Bag |
| Brand | KK Works |
| Weight | 130 kg |
We hold expertise in offering a wide range of Hand Operated Concrete Mixer. Compact designed these devices are very easy to install and operate and available with us in various technical specifications and dimensions. Our devices are very easy to install and available with us in various specifications, dimensions and range. These Hand Operated Concrete Mixers are offered at feasible prices.
Features:
Product Details:
| Capacity | 1 Bag |
| Power Source | Diesel |
| Mixer Type | Standard (Without Hopper) |
| Automation Grade | Manual |
| Output Capacity | 480 Liters |
| Usage/Application | Construction |
| Weight | 300 kg |
| Speed Of Mixing Drum | 14r/min |
| Brand | KK Works |
Enriched with vast industrial experience, we are involved in offering a qualitative assortment of Concrete Mixer Without Hopper. Designed using finest quality components, these machines ensure maximum durability, robustness and rough and tough usage. Our machines are acclaimed for their effective performance, corrosion resistance and precise designs.
Features:
We Are The Leading Manufacturer And Suppliers of Concrete Mixer Without Hopper In South India Such As Coimbatore, Tiruppur, Karur, Erode, Salem, Chennai, kochi, Karnataka, Kerala.
Product Details:
| Power Source | Diesel Engine |
| Machine Type | Concrete |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Capacity | 500 Liters |
| Output Capacity | 30 meter cubes/hr |
| Usage/Application | Construction |
| Speed of Mixing Drum | 20r/min |
| Weight | 900 kg |
| Brand | KK Works |
Product Details:
| Capacity | 240 L |
| Motor/Engine Power | 2 HP |
| Power Source | Electric Motor |
| Loading Type | Hand Fed |
| Mobility | Two Wheels |
| Mixing Capacity | Half Bag |
| Drum Speed | 18 RPM |
| Weight | 55 kg |
Product Details:
| Power Source | Diesel |
| Charging Capacity | 480 Liters |
| Automatic Grade | Manual, Semi-Automatic |
| Output Capacity | 45 meter cubes/hr |
| Speed of Mixing Drum | 14r/min |
| Usage/Application | Construction |
| Power(HP) | 6 HP |
| Weight | 100 kg |
| Brand | KK Works |
| Reclaiming capacity | 250 Liters |
We specialize in offering a wide range of Clutch Concrete Mixer Machines. These machines are manufactured by implementing best available technologies and following international industrial standards. Demands of these machines are increasing day by day owing to its robustness, optimum strength and effective performance. These machines are admired for their high functional efficiency.
Features:
Product Details:
| Concrete Strength Grade | M20 |
| Charging Capacity | 480 Liters |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Automatic Grade | Semi-Automatic, Manual |
| Power Source | Diesel |
| Speed of Mixing Drum | 20r/min |
| Power(HP) | 6 HP |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | KK Works |
Product Details:
| Power Source | Diesel |
| Charging Capacity | 480 Liters |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Output Capacity | 45 meter cubes/hr |
| Speed of Mixing Drum | 20r/min |
| Usage/Application | Construction |
| Power(HP) | 6 HP |
| Brand | KK Works |
| Reclaiming capacity | 250 Liters |
Counted as one of the prominent organizations, we are involved in offering a wide range of Concrete Mixer Machine. These are precisely designed as per international industrial standards and by implementing best available technologies. Our machines are compact in size and acclaimed for user friendly applications and corrosion resistance. Our machines are available at feasible prices.
Features:
Product Details:
| Capacity | 180 L |
| Motor/Engine Power | 3 HP |
| Power Source | Electric Motor |
| Loading Type | Hand Fed |
| Mobility | Two Wheels |
Product Details:
| Output Capacity | 45 meter cubes/hr |
| Speed Of Mixing Drum | 20r/min |
| Brand | KK Works |
| Chassis | Heavy Duty |
| Material | Cast Iron |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Power(HP) | 6 HP |
| Reclaiming capacity | 250 Liters |
Product Details:
| Power Source | Diesel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Construction |
| Charging Capacity | 480 Liters |
| Automatic Grade | Manual |
| Brand | KK Works |
| Speed of Mixing Drum | 20r/min |
| Reclaiming capacity | 250 Liters |
Product Details:
| Power Source | Diesel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Output Capacity | 480 Liters |
| Usage/Application | Construction |
| Weight | 100 kg |
| Speed Of Mixing Drum | 14r/min |
| Brand | KK Works |
Counted as one of the prominent organizations, we are involved in offering a wide range of Cement Concrete Mixer. These are precisely designed as per international industrial standards and by implementing best available technologies. Our machines are compact in size and acclaimed for user friendly applications and corrosion resistance. Our machines are available at feasible prices.
Features:
Product Details:
| Drum Capacity | 300 Liters |
| Power Source | Diesel Engine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 6 HP |
| Usage/Application | Construction |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Number Of Wheels | 4 Wheel |
| Brand | KK Works |
Counted as one of the prominent organizations, we are involved in offering a wide range of Hydraulic Concrete Mixer. These are precisely designed as per international industrial standards and by implementing best available technologies. Our machines are compact in size and acclaimed for user friendly applications and corrosion resistance. Our machines are available at feasible prices.
Features:
Product Details:
| Power Source | Diesel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | KK Works |
| Speed of Mixing Drum | 20r/min |
| Usage/Application | Construction |
| Weight | 100 kg |
| Reclaiming capacity | 250 Liters |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
Counted as one of the prominent organizations, we are involved in offering a wide range of Concrete Mixer Machine. These are precisely designed as per international industrial standards and by implementing best available technologies. Our machines are compact in size and acclaimed for user friendly applications and corrosion resistance. Our machines are available at feasible prices.
Features:
Product Details:
| Capacity (Mixing) | 1/2 Bag |
| Hopper Type | Hydraulic |
| Power Source | Diesel Engine |
| Capacity | 250 kg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Wheels | 100 kg |
| Surface Finishing | Polished |
Enriched with vast industrial experience, we are involved in offering a qualitative assortment of Hopper Concrete Mixer Machine. Designed using finest quality components, these machines ensure maximum durability, robustness and rough and tough usage. Our machines are acclaimed for their effective performance, corrosion resistance and precise designs.
Features:
Product Details:
| Drum Capacity | 500 L |
| Usage/Application | Construction |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Brand | KK Works |
| Power(HP) | 6 HP |
| Number Of Wheels | 4 Wheels |
Product Details:
| Power Source | Diesel |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Automation Grade | Manual |
| Output Capacity | 200 Liters |
| Usage/Application | Concrete Mixing |
| Weight | 300 kg |
| Brand | KK Works |
Product Details:
| Power Source | Diesel |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Output Capacity | 480 Liters |
| Usage/Application | Construction |
| Weight | 100 kg |
| Speed Of Mixing Drum | 14r/min |
| Brand | KK Works |
Product Details:
| Drum Capacity | 500 L |
| Power Source | Diesel Engine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Construction |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Number Of Wheels | 4 Wheel |
Counted as one of the prominent organizations, we are involved in offering a wide range of Hydraulic Hopper Concrete Mixer Machine. These are precisely designed as per international industrial standards and by implementing best available technologies. Our machines are compact in size and acclaimed for user friendly applications and corrosion resistance. Our machines are available at feasible prices.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Diesel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Output Capacity | 230 |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Usage/Application | Construction |
| Weight | 800 Kg |
| Speed Of Mixing Drum | 20r/min |
| Brand | KK Works |
Counted as one of the prominent organizations, we are involved in offering a wide range of Concrete Mixers. These are precisely designed as per international industrial standards and by implementing best available technologies. Our machines are compact in size and acclaimed for user friendly applications and corrosion resistance. Our machines are available at feasible prices.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Drum Capacity | 500 L |
| Power Source | Diesel Engine |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Construction |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Number Of Wheels | 4 Wheel |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Power Source | Electric |
| Mixer Type | STEARING |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Brand | imported |
| Automation Grade | Manual |
| Output Capacity | 200 liters |
| Usage/Application | construction |
| Model Name/Number | KKMIX200LTR |
Additional Information: