Product Details:
| Max Bar Diameter | 32 mm |
| Cutting Blade Size | 14 inch |
| Cutting Type | Electric Rebar Cutter |
| Cutting Speed | 1–2 sec/cut |
| Motor Power | 3–5 HP |
| Phase Type | Three Phase |
| Bar Material | TMT Bar |
| Mobility | Wheel Mounted |
| Body Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
"Bar bending" refers to the process of shaping steel reinforcement bars (rebar) into specific forms as required by structural engineering designs and detailed in a Bar Bending Schedule (BBS). This process is crucial in reinforced concrete construction to ensure the bars provide proper anchorage and structural integrity.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Bar Diameter | 32 mm |
| Voltage | 415 V |
| Cutting Capacity | 8–32 mm |
| Motor Power | 5–7.5 HP |
| Brand | KK WORKS |
| Operation Mode | Electric |
| Cutting Stroke | Above 48 cuts/min |
| Phase Type | Three Phase |
| Model Name/Number | KKGQ42 |
| Cutting Range | UPTO 42 |
| Phase | 3PHASE |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Weight | 380 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cutting Disc Size | 1.5 INCH |
| Model Name/Number | KKGQ42 |
| Weight | 380 |
Cutting Upto 32mm TMT Rebar & 35mm Plain Bar
Additional Information: