Product Details:
| Sieve Type | Rotary Siever |
| Motor Power | 1.5HP |
| Capacity | 20 kg |
| Phase Type | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Structure Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | M Sand, River Sand, Crushed Sand, Gravel, Construction Waste |
| Power Source | Electric |
| Weight | 80 kg |
| Brand | KK Works |
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 70 kg |
| Brand | KK Works |
Enriched with vast industrial experience, we are involved in offering a wide range of Sand Siever. These are extensively recommended by various numbers of clients owing to its high functional efficiency and effective performance. Our machines are compact in size and acclaimed for their robustness and dimensional accuracy.
Features:
Product Details:
| Power Source | Diesel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Output Capacity | 480 Liters |
| Usage/Application | Construction |
| Weight | 80 Kg |
| Speed Of Mixing Drum | 14r/min |
| Brand | KK Works |
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 60 kg |
| Brand | KK Works |
Enriched with vast industrial experience, we are involved in offering a wide range of Manual Sand Siever. These are extensively recommended by various numbers of clients owing to its high functional efficiency and effective performance. Our machines are compact in size and acclaimed for their robustness and dimensional accuracy.
Features:
We Are The Leading Manufacturer And Suppliers of Manual Sand Siever in Coimbatore, Tiruppur, Karur, Erode, Salem, Chennai, kochi, Karnataka, Kerala.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Motor Power | 1 HP |
| Body Material | Mild Steel |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Sand Sieving |
| Brand | KK Works |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
Enriched with vast industrial experience, we are involved in offering a wide range of Vibratory Type Sand Screener. These are extensively recommended by various numbers of clients owing to its high functional efficiency and effective performance. Our machines are compact in size and acclaimed for their robustness and dimensional accuracy.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 100 Kg/Hr |
| Brand | kk |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | ms |
| Country of Origin | Made in India |
Brand: KK Works
Maximum Speed: 27mtr to 1 m/s
Working Height: 75 ft
Warranty: 12 Months
Material: Mild Steel
Usage/Application: Construction
Capacity: 250 Kg
Product Details:
| Automation Grade | Manual |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Sieving |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 2 HP |
| Weight | 100 kg |
| Brand | KK Works |
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 60 kg |
| Brand | KK Works |
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 60 kg |
Enriched with vast industrial experience, we are involved in offering a wide range of Sand Siever Machine. These are extensively recommended by various numbers of clients owing to its high functional efficiency and effective performance. Our machines are compact in size and acclaimed for their robustness and dimensional accuracy.
Features:
Product Details:
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 2 HP |
| Weight | 100 kg |
| Brand | KK Works |
Enriched with vast industrial experience, we are involved in offering a wide range of Vibratory Sand Siever. These are extensively recommended by various numbers of clients owing to its high functional efficiency and effective performance. Our machines are compact in size and acclaimed for their robustness and dimensional accuracy.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 1 T/H |
| Gear Box | pully drive |
| Body Material | mild steel |
| Size | 4 feet length mesh |
| Machine Speed | 25 rpm |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Sand Sieving |
| Brand | KK Works |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 2 HP |
| Weight | 100 kg |
| Brand | KK Works |
Enriched with vast industrial experience, we are involved in offering a wide range of Sand Sieving Machine. These are extensively recommended by various numbers of clients owing to its high functional efficiency and effective performance. Our machines are compact in size and acclaimed for their robustness and dimensional accuracy.
Features:
Product Details:
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Sand Sieving |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 2 HP |
| Weight | 100 kg |
| Brand | KK Works |
Enriched with vast industrial experience, we are involved in offering a wide range of Rotary Sand Sieving Machine. These are extensively recommended by various numbers of clients owing to its high functional efficiency and effective performance. Our machines are compact in size and acclaimed for their robustness and dimensional accuracy.
Features:
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Sand Sieving |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 50 kg |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 60 kg |