Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lift Type | Monkey Lift |
| Capacity | 300 Kg |
| Load Capacity | 300 kg |
| Lifting Height | 30 m |
| Power Source | Electric |
| Drive Type | Electric Motor |
| Speed | 30 m/min |
| Bucket or Cage Size | 2×1.5 m |
| Brand | KK Works |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Power Supply | 230 V Single Phase |
| Structure Material | Mild Steel |
| Control Type | Remote Control |
| Weight | 200 kg |
| Finishing | powder coated |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: