Product Details:
| Application | Construction |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Lift Type | Electric |
| Power Source | Electric |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Usage/Application | Construction |
| Lifting Height | 30 m |
| Brand | KK Works |
| Material | Mild Steel |
| Chain Length (meters) | 30 m |
| Capacity | 300 kg |
| Load Capacity | 250 kg |
Product Details:
| Lift Type | Monkey Lift |
| Load Capacity | 300 kg |
| Lifting Height | 30 m |
| Drive Type | Electric Motor |
| Speed | 30 m/min |
| Bucket or Cage Size | 2×1.5 m |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Wire Length | 30 mtrs |
| Height Of Lift | 80 ft |
| Capacity | 300 kg |
| Usage/Application | Construction |
| Finishing | Polished |
| Material | Mild Steel |
| Brand | KK Works |
Product Details:
| Load Capacity | 200 kg |
| Lifting Height | 30 m |
| Hoist Speed | 25 m/min |
| Power Rating | 3 HP |
| Boom Length | 3 m |
| Rotation | 360 Degree |
| Brand | KK Works |
| Capacity | 300 kg |
| Chain Length (meters) | 30 m |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Usage/Application | Construction |
| Finishing | Polished |
| Material | Mild Steel |